czwartek, 14 listopada 2013

Będzie obowiązek jazdy na zimówkach?

Dziś przepisy prawa drogowego nie regulują obowiązku jazdy na oponach zimowych, wkrótce ten stan rzeczy ma się jednak zmienić. Posłowie chcą wprowadzenia obowiązku zmian opon na zimowe. Cel jest szczytny, pomysł jednak budzi pewne kontrowersje.

Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego chce wprowadzenia do kodeksu drogowego przepisów wymuszających na kierowcach jazdę na "zimówkach" w chłodnym okresie roku.

Posłowie zaznaczają, że opracowując nową regulację kierowali się bezpieczeństwem i dobrem obywateli. Podkreślają, że jazda na zimowych oponach, to lepsza przyczepność w czasie sezonu zimowego, ale znajdują też inne zalety. Posłowie zauważają, że zdarzały się przypadki, gdy ubezpieczyciel zaniżał odszkodowanie, argumentując to brakiem opon zimowych u poszkodowanego. Zalety korzystania z opon zimowych są bezdyskusyjne, jednak mimo wszystko poselski pomysł wzbudza pewne wątpliwości.

Kiedy wymienić na zimówki?

Dzisiaj 95 proc. kierowców zmienia opony w zależności od sezonu, jednak teraz robią to w momencie, który uważają za słuszny. Nowy przepis zakłada, że samochody musiałyby jeździć na "zimówkach" od 1 listopada do 31 marca. Pogoda jednak nie zawsze idealnie trzyma się kalendarza i w wielu wypadkach sztywne terminy narażałyby kierowców na szybsze zużycie opon. Dodatkowym problemem mogłyby być jeszcze większe niż aktualnie kolejki oczekujących w zakładach wymieniających opony. Znaczna część kierowców decyduje się na zmianę ogumienia później, dopiero, gdy temperatura na stałe spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza.

Jaka kara za brak zimówek?

Brak opon zimowych w okresie wyznaczonym nowym przepisem ma być kosztowny. Takie wykroczenie ma być karane mandatem w wysokości 500 zł. Pojawiła się nawet jeszcze dalej idąca propozycja. Nieposłuszni kierowcy mieliby być kierowani na obowiązkowe badania techniczne, na których ich samochody musiałyby już mieć założone opony zimowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz