wtorek, 18 marca 2014

Zapomniane przepisy?

Posiadając prawo jazdy od dłuższego czasu można zapomnieć o pewnych przepisach. Oczywiście pomijamy sytuacje, kiedy kierowcy świadomie łamią prawo, ale przez nieznajomość m.in. kodeksu ruchu drogowego można narazić się na mandat.Niemal każdemu kierowcy może przytrafić się zapłacenie mandatu z powodu... nieznajomości przepisu kodeksu drogowego.


Oto częste sytuacje, w których kierowcy nie wiedzą, jak się zachować, i łamią przy tym przepisy. Sztandarowe przykłady to zawracanie przy włączonym sygnalizatorze kierunkowym czy wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, jeśli nikt po nim nie przechodzi. Jeśli takie przewinienie zauważy policjant, tłumaczenie "ja nie wiedziałem" raczej nie uchroni przed grzywną. Sprawdź, czy pamiętasz, jak należy się zachować w wybranych sytuacjach drogowych.

Przejście dla pieszych z wysepką

Przejście dla pieszych rozdzielone wysepką należy traktować jako osobne przejścia. W związku z tym, jeśli pieszy jest na przejściu po lewej stronie wysepki lub nie zdążył wejść na pasy po prawej stronie, nie ma pierwszeństwa przed autem. Wysepki nie zawsze mają powierzchnię wyniesioną, czasem wysepka jest tylko namalowana na jezdni.

Wyprzedzanie na przejściu

Wyprzedzać można nawet bez zmiany pasa ruchu, czyli przejeżdżać obok innego pojazdu będącego w ruchu. Tymczasem kodeks ruchu zabrania wyprzedzania przed przejściem dla pieszych o ile ruch na nim nie jest kierowany, np. sygnalizacją świetlną.

Mgła

Kierowcy zapominają, że światła przeciwmgłowe tylne można włączyć, gdy mgła ogranicza widoczność poniżej 50 m. Świateł przeciwmgłowych przednich można używać przy zmniejszonej przejrzystości powietrza oraz w nocy na drodze ze znakiem "droga kręta". Ponadto poza obszarem zabudowanym podczas wyprzedzania we mgle należy dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe.

Podczas jazdy we mgle nie wolno używać świateł do jazdy dziennej!

Odblaski dla pieszych

Obecnie dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Pod koniec sierpnia 2014 roku zmieniają się przepisy. Zmiany w kodeksie przewidują obowiązek noszenia odblasków na wszystkich pieszych znajdujących się na drodze poza obszarem zabudowanym, bez względu na wiek.

Parkowanie po lewej

Czasem kierowcy parkują po lewej stronie ulicy. Parkując w ten sposób trzeba pamiętać, że zatrzymanie i postój przy lewej krawędzi jezdni są zabronione. Wyjątkiem są jednokierunkowe drogi na obszarze zabudowanym oraz te o małym natężeniu ruchu. Jednak w praktyce ten zakaz nie obowiązuje.
Sygnalizacja świetlna i zawracanie

Kierowcy zapominają, że sygnał do bezkolizyjnego skrętu w lewo S-3 (zielona strzałka), zezwala jedynie na skręt w lewo, ale bez możliwości zawracania, nawet jeśli brak znaku "zakaz zawracania". Można jednak zawrócić na skrzyżowaniu z sygnalizacją do warunkowego skrętu (S-2).

Wyprzedzanie jednośladu

Podczas wyprzedzania trzeba zawsze zachować szczególną ostrożność oraz bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten został zdefiniowany przed kodeks ruchu - według przepisów nie może być mniejszy niż 1 m.
Tramwaj na rondzie

Ulubione przez kursantów pytanie z testów na prawo jazdy. Zasady ruchu na rondzie, po którym jeżdżą tramwaje i nie ma sygnalizacji świetlanej (tam ona decyduje o pierwszeństwie przejazdu), to dla wielu kierowców zagadka. Warto zapamiętać, że podczas wjeżdżania na rondo tramwaj musi zawsze czekać, natomiast zjeżdżając z niego lub skręcając ma bezwzględne pierwszeństwo przed każdym pojazdem znajdującym się na jezdni.

Kolizja

Przepisy nakładają na uczestników kolizji obowiązek usunięcia pojazdów z miejsca zdarzenia, np. na pobocze, wówczas gdy nikt nie został ranny. Jeśli się to nie uda, należy włączyć światła awaryjne, a poza obszarem zabudowanym ustawić trójkąt ostrzegawczy.
Strefa zamieszkania

Jeśli droga, na którą wjechaliśmy, znajduje się w strefie zamieszkania, trzeba pamiętać, że panują na niej specjalne zasady. Po pierwsze, parkować można jedynie w miejscach do tego wyznaczonych, a po drugie, pieszy ma zawsze pierwszeństwo przed pojazdem, nawet jeśli idzie środkiem drogi. Obowiązuje też ograniczenie prędkości do 20 km/h.

Holowanie

Pojazd holowany powinien być specjalnie oznakowany. Do tego celu należy użyć trójkąta ostrzegawczego - umieszczamy go na pojezdzie holowanym. Zamiast oznakowania pojazdu trójkątem możemy użyć żółtego światła błyskowego. Wielu kierowców myli to światło ze światłami awaryjnymi. Świateł awaryjnych można używać wyłącznie podczas postoju pojazdu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz