wtorek, 23 sierpnia 2016

Błędy w testach na prawo jazdy


Zaczęło się od tego, że kursanci znajdowali różne odpowiedzi na to samo pytanie, w zależności od dystrybutora testów na prawo jazdy. Chodzi o to pytanie:

Czy w tej sytuacji wolno Ci zawrócić?

Na pierwszy rzut oka widać, że coś tu jest nie tak, a zdrowy rozsądek krzyczy podpowiada NIE. Spora część dystrybutorów testów na prawo jazdy przekonuje jednak, że zawracanie w tej sytuacji jest możliwe.

Na wniosek kursantów portal zdamyto.com postanowił wystosować oficjalne pismo do komisji weryfikacyjnej, aby ta zajęła swoje stanowisko w tej sprawie. Komisja bardzo szybko dała odpowiedź:
Odpowiedź zgodna z kluczem odpowiedzi testów na prawo jazdy zdamyto.com

Dlaczego zawracać w tej sytuacji nie można?

Chodzi o zapis art. 22. 6. ustawy prawo o ruchu drogowym:
Zabrania się zawracania:
1) w tunelu, na moście, wiadukcie lub drodze jednokierunkowej;
2) na autostradzie;
3) na drodze ekspresowej, z wyjątkiem skrzyżowania lub miejsca do tego przeznaczonego;4) w warunkach, w których mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu na drodze lub ruch ten utrudnić.
W przedstawionej sytuacji widzimy zjeżdżającego ze wzniesienia TIR-a. Wykonanie manewru zawracania w tej sytuacji z całą pewnością zagraża bezpieczeństwu ruchu.
3 komentarze:

  1. Przydatny wpis. Pozdrawiam z Albar :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nieźle :P Na mojej płytce był błąd

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety zdarzają się błędy, mnie osobiście się nie zdarzył, ale na prawo jazdy zdawałem kilkanaście lat temu. Dzieci znajomych mieli błędne płytki.

    OdpowiedzUsuń