środa, 27 października 2010

140 km/h legalnie na autostradzie?

Senatorowie zgłosili poprawki do nowelizacji przepisów o ruchu drogowym, które teraz trafią do sejmu. Po ich ewentualnym przyjęciu będziemy mogli pędzić autostradami 140 km/h, a prędkość legalnie przekraczać o 10 km/h.

Senat debatował nad zmianami w ustawie Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw. Zgłoszona, a w głosowaniu przyjęta, została m.in. poprawka, w myśl której kierowcy mogliby bezkarnie przekraczać dozwoloną prędkość o 10 km/h. Poprzednio było to 5 km/h. Senator Stanisław Iwan (PO) zgłaszający tę poprawkę argumentował, że szybkościomierze w samochodach są wyskalowane tak, by pokazywać szybkość wyższą o 10-15 km/h. Jego zdaniem tolerancja błędu w takich urządzeniach wynosi 2,5 proc., a na to należy nałożyć jeszcze m.in. zużycie opon.

Inną poprawką, którą przyjął senat, jest wprowadzenie nowych limitów prędkości na autostradach i drogach szybkiego ruchu o dwóch pasach w każdym kierunku.
Obecnie możemy na nich jeździć z maksymalną prędkością, odpowiednio, 130 km/h i 110 km/h. W myśl przyjętych poprawek wzrośnie ona do 140 km/h na autostradach i 120 km/h na drogach ekspresowych o wymienionych parametrach.

Czytaj też:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz