niedziela, 11 grudnia 2011

Jak jeździć po rondzie?

Jak prawidłowo używać kierunkowskazów podczas wjazdu na rondo, poruszania się na nim i zjeżdżając z ronda? Opowiada podkomisarz Jarosław Gnatowski, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Sytuację warto przeanalizować w zależności od tego, w którym kierunku chcemy jechać.

Skręcając w prawo w najbliższy wylot ze skrzyżowania należy włączyć przed wjazdem na rondo prawy kierunkowskaz i wyłączyć go niezwłocznie po znalezieniu się na tym wlocie.

Jadąc prosto nie trzeba włączać żadnego kierunkowskazu przy wjeżdżaniu na rondo, natomiast włączmy prawy kierunkowskaz przed skręceniem w prawo w celu opuszczenia skrzyżowania. Powinno to nastąpić w chwili mijania wylotu poprzedzającego ten, w który skręcamy.

Skręcając w lewo należy włączyć lewy kierunkowskaz przed wjazdem na rondo i przełączyć go na prawy bądź przed zmianą pasa ruchu na jezdni ronda, bądź przed skręceniem w prawo w sposób analogiczny do jazdy na wprost po rondzie. A zmiana pasa ruchu na rondzie musi przebiegać zgodnie z ogólnymi zasadami zmiany pasa ruchu (art. 22 ust. 4 Prawa o ruchu drogowym).

Tak więc kierowca jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

Na podstawie artykułu Rondo, a kierunkowskazy w Onet.pl


1 komentarz:

  1. Włączenie kierunkowskazu przed wjechaniem na rondo nie ma istotnego znaczenia, bo dla innych kierujących nie jest istotna informacja, dokąd zamierza jechać dany pojazd. O wiele ważniejsze jest to, co będzie czynił na rondzie. Z pewnością nie jest jednak to żadnym "wykroczeniem" i powodem do "oblewania" zdających egzamin.

    OdpowiedzUsuń